Sesiunea Rosé a renumitului Concours Mondial de Bruxelles va fi găzduită în premieră de Constanța
Prima sesiune de degustare din 2025 a Concours Mondial de Bruxelles, una dintre cele mai importante și influente competiții de vinuri din lume, va începe săptămâna viitoare la Constanța. Timp de trei zile, aproape 70 de degustători internaționali vor analiza și evalua în orb vinuri roze din întreaga lume și vor putea descoperi incredibila diversitate a regiunii Dobrogea. Pe lângă concursul de vinuri, care va avea loc între 28 și 30 Martie, în cadrul evenimentului vor fi organizate mai multe degustări, vizite la cramele dobrogene, cine tematice, conferințe și masterclass-uri, menite să promoveze vinurile și gastronomia românească în rândul invitaților străini.
Este o premieră în istoria vinului din România, Concours Mondial de Bruxelles fiind primul mare concurs internațional de vinuri care alege România drept destinație pentru una dintre competițiile sale. Cei aproape 70 de degustători – vinificatori, jurnaliști, achizitori, somelieri şi educatori de vinuri, reprezentând 19 naționalități, inclusiv România, vor evalua 1.250 de vinuri roze provenite din 34 de țări, ceea ce reprezintă un record pentru CMB Rose Session. Tot un record este și prezența vinurilor românești, producătorii români înscriind în concurs 144 de probe, comparativ cu anul trecut, când România a fost reprezentată de 44 de vinuri.
Topul țărilor cu cele mai multe probe înscrise este condus de Franța, Italia, Spania, Portugalia și România, pe lista țărilor participante se regăsesc și destinații mai exotice precum India, Canada, Columbia, Peru, Rusia, Mexic, Brazilia sau Turcia.
Din România, cele mai multe vinuri roze au fost înscrise din regiunea Dobrogea, 35,7%, urmată de Moldova, cu 16,3% din probe, Muntenia și Transilvania cu câte 10 procente. O mare parte din vinurile roze românești care se vor alinia la startul CMB Rose Session sunt produse din soiul Pinot Noir (28,6% din numărul total de vinuri românești), din Cabernet Sauvignon – 20,4%, din Fetească Neagră și Merlot, cu câte 14,3% fiecare, însă vor fi degustate și vinuri din Busuioacă de Bohotin, Blaufrankish, Negru de Drăgășani sau Novac.
Rezultatele vor fi anunțate pe data de 7 aprilie 2025, pe site-ul Concours Mondial de Bruxelles.
Concursul Mondial de Bruxelles este un punct de referință la nivel mondial în domeniul competițiilor de vinuri. Independența, standardele stricte şi procedurile de degustare ale acestuia oferă siguranță consumatorilor, permiţându-le acestora să cumpere cu încredere deplină vinurile medaliate. Regulile CMB sunt stricte şi respectă reglementările Organizației Internaționale a Viei și Vinului (OIV) privind numărul de medalii, care nu trebuie să depășească 30% din numărul probelor. Concours Mondial de Bruxelles a fost înființat în 1994 la Bruxelles, Belgia, iar după 20 de ediții a devenit concurs itinerant, fiind găzduit de cele mai celebre regiuni viticole din lume. În 2020, CMB s-a divizat în mai multe sesiuni, una dedicată vinurilor albe şi roșii, una vinurilor roze, una spumantelor şi una vinurilor dulci şi licoroase.